Loading, please wait..

Czerwone mięso a zdrowie fakty i mity Rodzaje czerwonego mięsa, składniki odżywcze, szkodliwość

Mięso ryby maślanej może posiadać ciężkostrawne i niebezpieczne woski. W wielu przypadkach częste jedzenie takiej potrawy kończy się bólami brzucha, mdłościami, a nawet wymiotami czy zmianami skórnymi. Ryby maślane sprzedawane w Polsce zawierają ponadto dużą ilość rtęci. Nie poleca się ich dzieciom, osobom starczym, kobietom w ciąży czy osobom z problemami jelit. Nasycone kwasy tłuszczowe występują również we wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego – mięso, produkty mięsne (szynka, salami, kiełbasy itp.), jaja czy produkty mleczne.

Jesienna zupa z pożywnymi dodatkami to energetyczna bomba. Rozgrzeje każdego w mgnieniu oka

Spożycie mięsa w Polsce nieustannie rośnie, mimo że nie należy ono do najtańszych produktów spożywczych. Polacy jednak lubią próbować różne gatunki mięsa i bardzo dużą popularnością cieszy się u nas zarówno mięso czerwone, jak i mięso drobiowe. Warto więc wiedzieć, czy czerwone mięso jest zdrowe, które z nich zawiera najwięcej kwasów tłuszczowych, a jakie słynie z wysokiej zawartości białka. Może to wydać się zaskoczeniem, ale ryba to mięso z biologicznego punktu widzenia. Jest wspaniałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu omega-3 i omega-6. Oprócz tego zawierają mnóstwo mikro i makroelementów, które są bardzo ważne dla naszego organizmu.

Większość wysoko przetworzonych produktów

Niektóre substancje chemiczne zawarte w czerwonym i przetworzonym mięsie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Dlatego najczęściej zaleca się drób, cielęcinę oraz wołowinę. Kaczka, wieprzowina czy baranina zawierają zdecydowanie więcej tłuszczu i cholesterolu, Nasdaq Nosedive – Gdzie dalej dlatego na czas diety warto je ograniczyć lub całkowicie odstawić. Małą ilość kalorii zawierają także mniej popularne odmiany mięsa – dziczyzna oraz mięso ze strusia. Mięso okonia nilowego zawiera mniej kwasów omega-3 niż inne powszechnie jedzone słodkowodne ryby.

Jakie produkty zawierają najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych?

Są bardzo obfitujące w kwasy omega-3 korzystne dla zdrowia układu nerwowego i mają działanie przeciwzapalne. Nie każdy przepada za zapachem ryb i owoców morza, ale warto się do nich przekonać. Dostarczają one organizmowi wielu cennych kwasów tłuszczowych i białek, a przy tym dają niezapomniane wrażenia smakowe.

Produkty mleczne

Wydaje się, że to nie same SAFA zagrażają zdrowiu sercowo-naczyniowemu. To raczej żywność, zwłaszcza wysoko uprzemysłowione produkty przetworzone, które zawierają mieszankę soli, tłuszczów trans, konserwantów i innych substancji wraz z SAFA, są głównymi czynnikami ryzyka. Produkty zwierzęce od lat uznawane są za dobre źródła białka, witamin i składników mineralnych. Na co dzień wybierajmy jednak mięso chude, o niskiej zawartości tłuszczu. Dzięki temu dostarczymy organizmowi mniej nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu niż po spożyciu mięsa czerwonego.

Dlaczego warto zrezygnować z mięsa?

Dziczyzna zazwyczaj zawiera mniej tłuszczu niż mięso hodowlane, zwłaszcza jeśli chodzi o dzikie gatunki zwierząt, takie jak jelenie czy sarny. Niższa zawartość tłuszczu może być korzystna dla zdrowia serca i utrzymania prawidłowej wagi ciała. Dziczyzna jest również bogatym źródłem białka, żelaza, cynku oraz niektórych witamin z grupy B. Jest to szczególnie ważne dla osób, które chcą zwiększyć spożycie tych składników odżywczych w swojej diecie.

Ma też niewiele sodu, więc mogą je jeść osoby z nadciśnieniem. Chude mięso wołowe różni się znacząco całkowitą zawartością tłuszczu od mięsa tłustego. Kompozycja kwasów tłuszczowych występujących zarówno w mięsie chudym, jak i tłustym, jest jednak podobna. Kwas palmitynowy występuje w wołowinie w największej ilości.

Nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, choroby układu krążenia, czy nowotwory. Z uwagi na skalę występowania choroby te są określane mianem chorób cywilizacyjnych. Zawierają wysoką zawartość rafinowanego cukru, mąki pszennej i przetworzonych tłuszczów. Batonik może i smakuje, oraz powoduje chwilowe uczucie sytości, ale będziesz szybko ponownie głodny ze względu na sposób metabolizowania cukrów.

  1. Owoce mają również właściwości moczopędne, przez co zmniejszają obrzęki nóg, regulują pracę wątroby, wpływają na pracę mięśni, serca i układu nerwowego.
  2. Przeciętna osoba, która po prostu chce się zdrowo odżywiać, nie musi za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia dokładnego zalecanego stosunku kwasów tłuszczowych.
  3. Pijąc słodki napój, nie odczujemy potrzeby spożycia mniejszej ilości jedzenia, zjemy tyle samo, przez co łączny pobór kalorii będzie większy.
  4. Częściej sięgamy także po mięso wieprzowe niż po drobiowe [1].

Jednak niektóre źródła cukru są gorsze od innych, a słodkie napoje są bezwzględnie najgorszym. Kiedy człowiek pije kalorie z cukru, mózg nie rejestruje ich jako pokarmu. Pijąc słodki napój, nie odczujemy potrzeby spożycia mniejszej ilości jedzenia, zjemy tyle samo, przez co łączny pobór kalorii będzie większy. Żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe) jest lepiej przyswajalne niż roślinnego (niehemowe), które znajduje się w warzywach zielonych, strączkowych i suszonych owocach.

Nasycone kwasy tłuszczowe (SAFA) można łatwo rozpoznać po tym, że mają zwykle stałą formę w temperaturze pokojowej. Należą do nich wszystkie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak masło czy smalec. Istnieją jednak wyjątki w grupie tłuszczów pochodzenia roślinnego, a mianowicie tropikalne tłuszcze palmowe, takie jak tłuszcz kokosowy, palmowy i tłuszcz z ziaren palmowych. Do roślinnych źródeł tłuszczu nasyconego zalicza się również masło kakaowe. Czerwone mięso jest pożywne i pełne zdrowych białek, tłuszczów, witamin oraz minerałów, a także różnych wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie zarówno ciała, jak i mózgu. Najważniejsze jest jednak by zachować zdrowy rozsądek, a także umiar w spożywaniu wieprzowiny lub wołowiny.

Dane sugerują, że ryzyko jest najwyższe dla raka jelita grubego – na każde 100 gramów (porcja wielkości ½ dłoni) mięsa czerwonego spożywanego dziennie zwiększa się o 17%. Z powyższych względów, wskazane jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, przetworzonych produktów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych. Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości żelaza, warto Klucz tajny udane Forex Trading-systemy w skrócie uwzględnić w codziennej diecie zielone warzywa liściaste, suche nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, fasola) i różne orzechy. W badaniach naukowych zwraca się również uwagę na przyswajanie żelaza hemowego (zawartego w mięsie) oraz żelaza niehemowego (zawartego w produktach roślinnych). Żelazo hemowe wchłania się w 22%, natomiast niehemowe zaledwie w 2-5%.

Ponadto dziczyzna jest doskonałym źródłem żelaza, manganu i cynku, przewyższając pod tym kątem wołowinę i wieprzowinę. Najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w cielęcinie. Jest  ona też dobrym źródłem potasu, wapnia, fosforu i witaminy B3. Dużą wartość odżywczą i niską zawartość tłuszczu ma mięso drobiowe. Warto urozmaicić menu daniami z mniej popularnego u nas mięsa strusia i niedocenianego królika. Raporty pokazują, że na przestrzeni lat spożywamy coraz więcej produktów pochodzenia zwierzęcego.

Nasza, polska kuchnia, oparta jest na wielu mięsnych daniach i tłuszczach wieprzowych. To co medycyna chińska nazywa leczniczą wieprzowiną nie odnosi się do naszych świń. Chińskie są po pierwsze innej rasy (czarna rasa świń), po drugie, są one hodowane w naturalnych warunkach (wypasane na polach, pozbawione sztucznych środków).

Przetwory mięsne są produkowane głównie z wieprzowiny lub wołowiny. Mogą również zawierać inne rodzaje czerwonego mięsa, drób, podroby lub produkty uboczne, takie jak krew [16]. Obok głównych składników, którymi są mięso i tłuszcz zwierzęcy, w przetworzonych produktach mięsnych znajdziemy całą gamę substancji niemięsnych (kazeinian mleka, mleko w proszku, żelatyna, jajka, gluten itp.). Oprócz tego znajdziemy także wypełniacze (mąka, skrobia, bułka tarta), substancje chemiczne (NaCl, KCl), azotany, azotyny czy glutaminian sodu.

Jeżeli chodzi o wielonienasycone kwasy tłuszczowe, to stosunek kwasów omega-6/omega-3 waha się od 1,72 do 2,75 [11]. Zalecany stosunek kwasów należących do rodziny omega-6 i omega-3 powinien wynosić od 1 do 4. Można zatem stwierdzić, że spożycie dziczyzny jest korzystne z punktu widzenia zdrowego żywienia. Dziczyzna jest także świetnym źródłem żelaza (1,3-5,04 mg/kg) i cynku. Dostarcza także większej ilości manganu niż wieprzowina i wołowina [11].

W wyniku zatrucia może dojść także do uszkodzenia wątroby, rozwoju anemii czy nadciśnienia [13]. Mięso wołowe charakteryzuje się porównywalną zawartością sodu jak cielęcina i barania. Zawiera stosunkowo mało wapnia w porównaniu do pozostałych gatunków mięs. Mając doświadczenie w żywieniu i głębokie zrozumienie skomplikowanego związku między żywnością a zdrowiem, Sheila Przepięcia funta na Johnson’s wnosi na naszą platformę bogactwo wiedzy. Ich artykuły są poparte badaniami naukowymi i mają na celu edukację i umożliwienie czytelnikom dokonywania świadomych wyborów dotyczących ich diety. Wpływ alkoholu na poziom magnezu jest podobny do działania leków moczopędnych — zmniejsza dostępność magnezu dla komórek poprzez zwiększenie jego wydalania przez nerki.

Wynika to między innymi z wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto azotany i azotany zawarte w mięsie przetworzonym, przekształcają się nitrozoaminy. Są to związki, które mogą być toksyczne dla trzustki, powodując jej niewydolność [17].

Wieprzowinę, baraninę lub wołowinę można zaliczyć do zdrowych gatunków mięs. Zawierają one sporo niacyny, witaminy B12, cynku i żelaza. Ten ostatni pierwiastek występuje w postaci żelaza hemowego, co pozwala na lepszą jego wchłanialność z przewodu pokarmowego do krążenia (ok. 30 proc.). W wyborze najzdrowszego mięsa powinno brać się pod uwagę przede wszystkim środowisko, w jakim żyło zwierzę, a także jego sposób odżywiania. Bardzo zdrowym mięsem jest dziczyzna – tkanki jadalne dzikich zwierząt, które żyły na wolności i odżywiały się wyłącznie nieprzetworzonym pokarmem, są zdrowsze niż zwierząt hodowlanych.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *